آریا تور

آبشار شوی


آبشار شوی یکی از آبشارهای معروف جنوب غرب است که به لحاظ تقسیمات جغرافیایی جزء استان خوزستان به حساب می آید اما با توجه به اینکه مسیر دسترسی از طریق دورود است عموما این آبشار را جزء دورود در نظر میگیرند.

راه دسترسی به آبشار اجبارن توسط راه آهن و از طریق ایستگاه "تله زنگ" (بخوانید Talle Zang) است. البته راه دسترسی دیگری از طریق دزفول وجود دارد که به دلیل اینکه مسافت خاکی زیادی دارد زیاد مورد توجه علاقه مندان نیست.

فقط 2 قطار در روز در تله زنگ توقف دارند. یکی قطار معمولی تهران اهواز و دیگه قطار محلی دورود-اندیمشک. اطلاعات دقیق را می توانید از شماره تلفن راهنمای قطارها بپرسید.

بعد از رسیدن به ایستگاه تله زنگ باید به سمت روستای "شوی" حرکت کرد. این روستا تقریبا 2-3 ساعت (حدود 7 کیلومتر با شیب مثبت) از ایستگاه فاصله دارد. راه دسترسی روستا یک مسیر پاکوب و گاهی با شیب های تند است. مسیر آبشار زاگرسی نیست و تا حد زیادی خشک است. بعد از روستا شرایط مسیر بهتر و خنک تر میشود. اما هرچه به آبشار نزدیک تر میشوید مسیر فنی و دشوارتر می شود. نزدیک آبشار حدود 200-300 متری باید به صورت دست به سنگ و با استفاده از سیم بکسل مسیر را طی کرد که برای افرادی که آشنایی با این ماجراجویی ها ندارند ممکن است خطرناک باشد. کل مسیر از ایستگاه تا آبشار حدود 15 کیلومتر است.


چند نکته مهم برا کسانی که قصد دیدن این آبشار را دارن:
1- فصل مناسب فقط اواخر اسفند و اوایل فروردین است. بعدش هوا خیلی گرم میشه
2- مسیر تا کنار روستا فقط یه چشمه داره که اونم فقط محلی ها میشناسن. آب به قدر کافی همراه داشته باشید
3- گفته میشه (اهالی هم تایید کردن) مسیر یه زمانی راهزن داشته و شایدم هنوز داشته باشه. کم تعداد نرید و سعی کنید چیز قیمتی با خودتون نبرید. در بدو ورود با نیرو انتظامی ایستگاه یه مشورتی هم بکنید خوبه.
 

 


 

آریا تور